Krakowskie Baby

Krakowskie Baby

Projekt drewnianej zabawki edukacyjnej

Strój krakowski należy do najbardziej znanych polskich strojów ludowych. Choć należą do tego samego regionu, są bardzo różnorodne i liczą prawie 40 odmian. Cekiny, kokardy, wianki, hafty i wiele innych pięknych ozdób zdobiło stroje zarówno pań jak i panów. Oprócz pięknego wyglądu strój krakowski pełnił jeszcze jedną rolę – dostarczał wiele informacji na temat jego właścicieli. Wskazywał na pochodzenie z danego miasta lub wsi, a nawet informował o zamożności i stanie cywilnym właściciela. Seria drewnianych zabawek „Krakowskie Baby” przedstawia trzy krakowskie stroje ludowe: z Bronowic, Zalipia i Ojcowa.

Zabawka w przyjemny i kreatywny sposób przybliża dzieciom tradycję regionu oraz poprzez zabawę uczy elementów stroju krakowskiego. Każdą babę można w bardzo łatwy sposób samodzielnie pomalować i nakleić na nią odpowiednie elementy stroju. Baba gotowa? Pora na łamigłówki i układanki. Zawody w ubieraniu Baby, łamigłówka – czyja to główka oraz Krakowski Quiz to tylko niektóre z zabaw, do której zapraszają Krakowskie Baby. Do zestawu dołączono naklejki, farby i pędzlek oraz kartę informacyjną.


Jest faktem powszechnie znanym, że strój noszony niegdyś na wsi podkrakowskiej zrobił niebywałą wprost karierę. Ze wszyst­kich polskich strojów ludowych on jeden awansował w XIX wieku do godności stroju narodowego.

By Anna Kowalska-Lewicka

Strój krakowski wyróżnia się bogatą kolorystyką, obfituje w rozmaite zdobienia, dzięki czemu stanowi swego rodzaju dzieło sztuki.

By strojeregionalne.com

W skład pełnego uroku ubioru Krakowianek wchodziła płócienna haftowana koszula, aksamitny wyszywany gorsecik, kwiecista spódnica z haftowanym fartuszkiem oraz wysokie, sznurowane trzewiczki. Zamożniejsze panienki mogły pozwolić sobie na jeden, bądź kilka sznurów korali, wszystkie zaś dekorowały włosy wiankami z kwiatów i wstążkami, a po ślubie przywdziewały haftowane chusty.

By bombkarnia

 

 

 

 

 

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!