Wystawa „Jak Pies z Kotem” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Jak pies z kotem” w piwnicach Kamienicy Hipolitów, jednego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawa jest efektem ponad półrocznej współpracy NOBO design z krakowskim muzeum i kuratorkami: Joanną Gellner i Bożeną Sobucką. Jak pies z kotem” to jedna z pierwszych wystaw poświęconych tematyce zwierzęcej w ujęciu historycznym w Polsce. Ekspozycja jest nie tyle o roli zwierząt w historii, co pokazuje jak na przestrzeni wieków wyglądały relacje pomiędzy człowiekiem a zwierzętami domowymi. To opowieść o współegzystencji psów, kotów i ludzi w domowym wnętrzu i krakowskiej przestrzeni miejskiej.
JAK PIES Z KOTEM WYSTAWA NOBO DESIGN MHK KRAKÓW 1
Ekspozycja została podzielona na cztery części. Całość otwiera sala „Pies, kot i człowiek”, gdzie na archiwalnych zdjęciach oraz licznych obrazach można odnaleźć sylwetki znanych krakowian wraz ze swoimi pupilami. Wspomnieć tu można postać Stanisława Lema, Olgi Boznańskiej czy Karola Estreichera. Kolejne dwie sale poświęcone są oddzielnie psom oraz kotom „pokojowym”. Przybliżona została tu kwestia obecności tych zwierząt w przestrzeni miejskiej, nie zabrakło także opowieści o najbardziej znanym krakowskich czworonogach, jak choćby historia Dzimusia, Dżoka, mopsiczki Gypsi czy kotów Hipolita i Włodka zamieszkujących oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.  Całość ekspozycji zamyka sala partycypacyjna, która jest przestrzenią zachęcającą do dialogu oraz okazją do podzielenia się swoimi doświadczeniami z czworonogami.
JAK PIES Z KOTEM WYSTAWA NOBO DESIGN MHK KRAKÓW 2
Aranżacja wystawy zaprasza do interakcji widza z eksponatami – dotykania, siadania, słuchania. Ważnym aspektem całej aranżacji jest trójfazowa narracja, podzielenie odbiorców na trzy grupy: dorośli, dzieci i zwierzęta. Zaprojektowana ekspozycja pozwala na różnorodny odbiór wystawy dla każdej z tych grup. Dla dzieci została zaprojektowana specjalna ścieżka edukacyjne, którą dzieci mogą przebyć przy pomocy wydrukowanej instrukcji. Ekspozycja z racji podejmowanego tematu nie mogła pominąć tak ważnej grupy odbiorców, jakimi są same zwierzęta; to dla nich powstały specjalne przejścia,  przytulne przesmyki, kąciki do wylegiwania, czy miejsca rozrywki wyposażone w włóczki.
Wystawa czynna do 25.09.2016 w Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3