O historii krakowskiego Związku Opieki nad Zwierzętami

W piwnicach Pałacu Krzysztofory (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zlokalizowany przy samym Rynku Głównym) do 25 września potrwa wystawa poświęcona historii  krakowskiego Związku Opieki nad Zwierzętami .Ekspozycja jest pierwszą muzealną prezentacją działalności tego stowarzyszenia (działało w latach 1928-49), które od początku istnienia zachowało pełną niezależność i nie zdecydowało się na włączenie w struktury istniejącego już Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z siedzibą w Warszawie.

zoz wystawa muzeum historyczne miasta krakowa nobo design 1

Ze Związkiem związani byli znamienici obywatele Krakowa, m. in. Kazimiera Treterowa, Zygmunt Nowakowski, a także Adolf Szyszko-Bohusz, architekt odpowiedzialny za odnowienie i rekonstrukcję Zamku Królewskiego na Wawelu.

Krakowski ZOZ działał dynamicznie – działacze stowarzyszenia interweniowali m.in. w sprawach dręczonych i głodzonych psów i kotów, męczonych wróbli, gołębi mariackich i koni dorożkarskich. Organizowali m.in. Dzień Dobroci dla Zwierząt i liczne pochody. W 1932 r. jako pierwszy w Polsce wprowadził instytucję nadzwyczajnego inspektora, którego zadaniem było egzekwowanie przepisów prawnych dotyczących opieki nad zwierzętami. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Związku było otwarcie w 1934 r. pierwszego w kraju ambulatorium dla małych zwierząt.

zoz wystawa muzeum historyczne miasta krakowa nobo design 2

W ramach wystawy można przygarnąć pupila – w kąciku adopcyjnym poczytamy o mieszkańcach krakowskiego schroniska. Ci, którzy mają już zwierzęta, mogą z kolei dwa razy w tygodniu (w soboty i niedziele w godz. 14-16) odwiedzić wystawę razem ze swoimi ulubieńcami.
zoz wystawa muzeum historyczne miasta krakowa nobo design 3

Mieliśmy przyjemność przygotować aranżacje wystawy we współpracy z kuratorkami Bożeną Sobucką oraz Joanną Gellner.